FYZIOTERAPIE
Fyzioterapie pomáhá v rekonvalescenci ortopedických a neurologických onemocnění, při obrně končetin způsobených výhřezem meziobratlové plotýnky, pomáhá zlepšovat chronická onemocnění, např. artrozy, zmírňuje až zastavuje svalovou atrofii, udržuje klouby mobilní, snižuje dávky analgetik, v některých případech může být i jediným terapeutickým řešením.
Pro rehabilitaci je důležité znát, jak funguje nervový systém, jak na něj navazuje pohybový aparát, jak funguje patofyziologie jednotlivých procesů. Musíme vzít v úvahu stav kardiovaskulárního a dýchacího aparátu každého pacienta, abychom ho nevystavili nadměrné zátěži.
Mezi fyzioterapeutické metody, které používám, patří masáže, pasivní pohyby, aktivní pohybová terapie a fyzikální rehabilitace.
Masáže – dochází při ní k výraznému prokrvení svalů, odplavení metabolitů, vyplavují se endorfiny, důležitý je tímto i pozitivní psychický efekt, a analgetický efekt.
Pasivní pohybová terapie – PROM, mobilizace kloubů, terapie dle principů Dornovy metody- pomáhá zachovávat funkčnost kloubů, jde o pasivní pohyb, který je veden terapeutem, bez aktivní svalové kontrakce.
Strečink – maximální protažení – omezuje ztuhlost svalů a kloubů po zátěži, zabraňuje zkracování svalů a šlach.
Aktivní pohybová terapie – trénink propriorecepce, trénink indukovaný spinálními reflexy, pohybová cvičení, dog fitness